07 Nisan 2019, Pazar
(Kurslar)

Kurs programlarımızın detaylarını görmek için lütfen tıklayınız


08 Nisan 2019, Pazartesi

Saat A SALONU Saat B SALONU
08:30 - 09:00 Kayıt    
09:00 - 10:00 Açılış    
10:00 - 10:30 Hematopoez Biyolojisinde Güncel Kavramlar
Oturum Başkanı: Leyla Ağaoğlu, Mehmet Vural
Konuşmacı: Emin Kansu
   
10:30 - 11:00 KAHVE ARASI
11:00 - 11:45 Özel Durumlarda Aşılama
Oturum Başkanları: Olcay Neyzi, Emel Gür
Konuşmacı: Gülbin Gökçay
  Merkezi Sinir Sisteminin Otoimmun Hastalıkları
Oturum Başkanları:
Meral Özmen, Nur Aydınlı
11:00 - 11:15 Klinik Tablo
Konuşmacı: Bülent Kara
11:15 - 11:30 Tanı Yöntemleri
Konuşmacı:
Erdem Tüzün
11:30 - 11:45 Radyolojik Bulgular
Konuşmacı:
Serra Sencer
11:45 - 12:30
Pediatride B12 Vitamini ve Güncel Uygulamalar (Uydu Sempozyumu)
Oturum Başkanı: Mübeccel Demirkol
Konuşmacı: Gülden Gökçay
12:30 - 13:30 ÖĞLE YEMEĞİ
  Yenidoğanda Çözüm Bekleyen Sorunlar
Oturum Başkanı:
Eren Özek
  Çocuk Acile Psikosomatik Semptomlar İle Gelen Çocuklarda Tanı ve Yönetim (Olgu Örnekleriye)
Oturum Başkanı: Metin Karaböcüoğlu
13:30 - 13:50 Göçmen Yenidoğanlar
Konuşmacı: Merih Çetinkaya
13:30 - 13:50 Çocuk Acile Gelen Hastalarda Psikosomatik Semptomların Tanı ve Ayırıcı Tanısına Yaklaşım
Konuşmacı: Metin Uysalol
13:50 - 14:10 Yenidoğanın Güvenli Transportu
Konuşmacı: Hülya Bilgen
13:50 - 14:10 Çocuk Psikiyatristi Gözüyle Çocuklarda Psikosomatik Hastalıklara Yaklaşım
Konuşmacı: Murat Coşkun
14:10 - 14:15 Tartışma 14:10 - 14:15 Tartışma
14:15 - 15:00 Yenidoğanda Hatalardan Yansımalar
Oturum Başkanı: Yıldız Perk
Konuşmacı: Asuman Çoban
14:15 - 15:00 Ani Kötüleşen Çocuk ve Aspirasyon İlişkisi
Oturum Başkanı: Nedret Uzel
Konuşmacı: Agop Çıtak
15:00 - 15:30 KAHVE ARASI
15:30 - 16:15 Trombozun 5N 1K’sı (FORUM)
Oturum Başkanları: Ömer Devecioğlu, Tülin Tiraje Celkan
  Akut Bilinç Değişikliği Vakalarının Yönetimi (İNTERAKTİF)
Oturum Başkanı: Agop Çıtak
  Konuşmacı: Zeynep Karakaş 15:30 - 15:50 Acil Serviste Yönetim
Konuşmacı:
Metin Uysalol
  Çocuk Endokrinoloji
Konuşmacı:
Esin Karakılıç Özturan
15:50 - 16:10 Çocuk Yoğun Bakımda Yönetim
Konuşmacı: Demet Demirkol
  Çocuk Nöroloji
Konuşmacı: Ceren Melis Ulak Özkan
16:10 - 16:15 Tartışma
  Çocuk Hematoloji
Konuşmacı: Süheyla Ocak
  Çocuk Kardiyoloji
Konuşmacı: Damla Gökçeer Akbulut
  Çocuklarda Göz Sağlığı
Oturum Başkanları: Serpil Uğur Baysal, Perran Boran
  Önceden Fark Edelim: Erken Uyarı Sistemleri
Oturum Başkanları: Metin Karaböcüoğlu, Murat Anıl
16:15 - 16:45 Çocuk Sağlığı İzleminde Görmenin Değerlendirilmesi
Konuşmacı: Gonca Keskindemirci
16:15 - 16:35 Çocuk Servisinde
Konuşmacı: Güntülü Şık
16:45 - 17:15 Çocuk Sağlığı İzleminde Sık Görülen Sorunlara Yaklaşım
Konuşmacı: Can Öztürker
16:35 - 16:55 Çocuk Acilde
Konuşmacı: Murat Anıl
    16:55 - 17:15 Çocuk Yoğun Bakımda
Konuşmacı: Ayşe Berna Anıl
17:15 - 17:45 Yargıtay Kararları Doğrultusunda Pediatride Malpraktis Uygulamaları
Oturum Başkanı: Emin Ünüvar
Konuşmacı: Cengiz Bayram
17:15-18:15 Sözlü Bildiri Oturumu
Oturum Başkanları: Deniz Tuğcu, Zeynep Nagehan Yürük
Program için lütfen tıklayın.


09 Nisan 2019, Salı

Saat A SALONU Saat B SALONU
08:00 - 09:00 Sözlü Bildiri Oturumu
Oturum Başkanları: Selda Hançerli Törün, Cevdet Özdemir
Program için lütfen tıklayın.
08:00 - 08:45 Sözlü Bildiri Oturumu
Oturum Başkanları: Şükran Poyrazoğlu, Kemal Nişli
Program için lütfen tıklayın.
08:45 - 09:00 Akılcı ilaç Kullanımı
Oturum Başkanı: Aygün Dindar
Konuşmacı: Kemal Nişli
09:00 - 09:45 Ateşli Çocuğa Yaklaşım
Oturum Başkanı: Ayper Somer
Konuşmacı: Ateş Kara
  Çocuklarda Sık Görülen Eklem Sorunlarında Tanı
Oturum Başkanları: Sevinç Emre, Fatma Oğuz
09:00 - 09:15 Eklem Ağrıları
Konuşmacı: Ozan Özkaya
09:15 - 09:30 Akut Artrit
Konuşmacı: Betül Sözeri
09:30 - 09:45 Kronik Artrit
Konuşmacı: Müferet Ergüven
09:45 - 09:50 Tartışma
  Üst Solunum Yolu ve Alt Solunum Yolu Enfeksiyonlarını Yeni Klavuzlar Eşliğinde Değerlendirelim
Oturum Başkanı: Yıldız Camcıoğlu
  Pediatride Biyolojik Ajanların Kullanımı
Oturum Başkanları: Özgür Kasapçopur, Ilmay Bilge
09:45 - 10:05 Üst Solunum Yolu Enfeksiyonları
Konuşmacı: Ayper Somer
09:50 - 10:05 Pediatrik Romatolojide Biyolojik Ajan Kullanımı
Konuşmacı: Nuray Ayaz
10:05 - 10:25 Alt Solunum Yolu Enfeksiyonları
Konuşmacı: Haluk Çokuğraş
10:05 - 10:20 Pediatrik Nefrolojide Biyolojik Ajan Kullanımı
Konuşmacı: Ilmay Bilge
10:25 - 10:30 Tartışma 10:20 - 10:35 Pediatrik Yoğun Bakımda Biyolojik Ajan Kullanımı
Konuşmacı: Demet Demirkol
10:30 - 11:00 KAHVE ARASI
11:00 - 11:45
İnovasyon: BEXSERO ile MenB’ye Karşı Koruma (Uydu Sempozyumu)
Oturum Başkanı: Selim Badur
Konuşmacı: Nuran Salman
  Metabolik Hastalıkların İlk Bulguları ve Tanı Yaklaşımı
Oturum Başkanı: Mübeccel Demirkol
  Yenidoğanın Kardiyovasküler Acilleri
Oturum Başkanları: Ümrah Aydoğan, Figen Akalın
11:45 - 12:00 Metabolik Hastalıklarda Erken Tanıda Uyarıcı Bulgular
Konuşmacı: Gülden Gökçay
11:45 - 12:00 Yenidoğanda Siyanoz
Konuşmacı: İlker Kemal Yücel
12:00 - 12:15 Metabolik Hastalık Erken Tanısında Laboratuvar Yöntemleri
Konuşmacı: Asuman Gedikbaşı
12:00 - 12:15 Yenidoğanda Kalp Yetersizliği
Konuşmacı: Kazım Öztarhan
12:15 - 12:30 Metabolik Hastalık Erken Tanısında Genetik Yöntemler
Konuşmacı: Gözde Yeşil
12:15 - 12:30 Yenidoğanda Disritmi
Konuşmacı: Yakup Ergül
12:30 - 13:30 ÖĞLE YEMEĞİ
13:30 - 14:00 Endokrin Bozucular
Oturum Başkanları: Hülya Günöz, Rüveyde Bundak
Konuşmacı: Oya Ercan
  Gis Dışı Hastalıkların Seyrinde Görülen Karaciğer İşlev Bozuklukları
Oturum Başkanları: Semra Sökücü, İlgin Özden
13:30 - 13:50 İkincil Transaminaz Yüksekliği ve Kolestaz
Konuşmacı: Özlem Durmaz
14:00 - 14:30 Yenidoğanda Tiroid Fonksiyonlarını Nasıl Değerlendirelim?
Oturum Başkanları: Firdevs Baş, Şükran Poyrazoğlu
Konuşmacı: Olcay Evliyaoğlu
13:50 - 14:10 İkincil Karaciğer Yetersizliği
Konuşmacı: Sema Aydoğdu
14:10 - 14:30 Olgu Örnekleriyle İnteraktif Tartışma
Konuşmacı: Zerrin Önal
14:30 - 15:00 Ne Zaman Tüberküloz Düşünelim?
Oturum Başkanı: Işık Yalçın
Konuşmacı: Nevin Hatipoğlu
 
14:30 - 15:00 D Vitamini
Oturum Başkanı: Rukiye Eker Ömeroğlu
Konuşmacı: Mübeccel Demirkol
 
15:00 - 15:30 KAHVE ARASI
  Çocuğumun Boyu Uzayacak mı? (ÇALIŞTAY)
Oturum Başkanları: Feyza Darendeliler, Firdevs Baş
Pediatride Fosfor
Oturum Başkanları:
Gülden Gökçay, Alev Yılmaz
15:30 - 16:00 Boy Kısalığına Yaklaşım
Konuşmacı: Esra Deniz Papatya Çakır
15:30 - 15:50 Genel Fosfor Metabolizması
Konuşmacı: Hasan Önal
15:50 - 16:10 Hipofosfatemi
Konuşmacı: Zeynep Nagehan Yürük
16:00 - 16:30
Vaka Örnekleri ile Boy Kısalığı
Konuşmacı: Korcan Demir
16:10 - 16:30 Hiperfosfatemi
Konuşmacı: Sevgi Yavuz
16:30 - 17:00 Hangi Boy Kısalıklarını Uzatabiliyoruz?
Konuşmacı: Feyza Darendeliler
16:30 - 17:00 İdrar Yolu Enfeksiyonları
Oturum Başkanı: Aydan Şirin
Konuşmacı: Alev Yılmaz
17:00 - 17:30 Kalite Değerlendirmesinde Önemli Bir Kriter: Çocuk Acile Aynı Şikayet ile Tekrar Başvurular
Oturum Başkanı: Nedret Uzel
Konuşmacı: Metin Uysalol
17:00 - 17:30 Hasta Çocuk Okula ne Zaman Başlamalı?
Oturum Başkanı: Nuran Salman
Konuşmacı: Selda Hançerli Törün


10 Nisan 2019, Çarşamba

Saat A SALONU
  Atopik Dermatitte Güncellenelim
Oturum Başkanları: Ülker Öneş, Haluk Çokuğraş
09:00 - 09:20 Atopik Dermatitte Klinik Tanı ve Ayırıcı Tanı
Konuşmacı: Zeynep Tamay
09:20 - 09:40 Atopik Dermatitte Deri Bariyeri ve Tedavi
Konuşmacı: Nermin Güler
09:40 - 09:45 Tartışma
  Astımda Güncellenelim
Oturum Başkanları: Nermin Güler, Zeynep Tamay
09:45 - 10:05 Akut Astım Atağına Yaklaşım
Konuşmacı: Cevdet Özdemir
10:05 - 10:25 Uzun Dönem Astım Tedavisi
Konuşmacı: Haluk Çokuğraş
10:25 - 10:30 Tartışma
10:30 - 11:00 KAHVE ARASI
11:00 - 11:30 Çocukluk Çağı Hastalıklarında İmmunglobulin Kullanımı
Oturum Başkanları: Nuran Salman, Işık Yalçın
Konuşmacı: Yıldız Camcıoğlu
  Yenidoğanda Akut Böbrek Yetersizliğine Yaklaşım
Oturum Başkanları: Asuman Çoban, Ahmet Nayır
11:30 - 11:45 Yenidoğancı Ne Zaman Çocuk Nefroloğuna İhtiyaç Duyar?
Konuşmacı: Zeynep İnce
11:45 - 12:00 Yenidoğanın Böbrek Fonksiyonları Diğer Yaşlara Göre Ne Farklılıklar Gösterir?
Konuşmacı: Zeynep Nagehan Yürük
12:00 - 12:15 Yenidoğanda Hayati Önem Taşıyan Periton Diyaliz Kateteri Yerleştirme Nasıl Yapılır?
Konuşmacı: Tayfun Oktar
12:15 - 12:30 Sürekli Diyaliz Tedavileri
Konuşmacı: Demet Demirkol
12:30 - 13:30 ÖĞLE YEMEĞİ
  Çocuk İstismarına Multidisipliner Yaklaşım
Oturum Başkanları: Emel Gür
13:30 - 13:45 Çocuk Doktorunun Rolü
Konuşmacı: Ayşe Kılıç
13:45 - 14:00 Adli Tıp Doktorunun Rolü
Konuşmacı: Nevzat Alkan
14:00 - 14:15 Çocuk Psikiyatristinin Rolü
Konuşmacı: Nusret Soylu
14:15 - 14:30 Sosyal Hizmetler Uzmanının Rolü
Konuşmacı: Kemal Güdek
14:30 - 15:00 Çocuk Hastalıkları Uzmanı Hangi Endikasyonla, Nasıl, Neden Genetik Konsültasyon İstemeli?
Oturum Başkanları: Memnune Apak, Seher Başaran
Konuşmacı: Hülya Kayserili
15:00 - 15:30 KAHVE ARASI
  Çocuklarda Sık Rastlanan Hematolojik ve Onkolojik Problemler
Oturum Başkanları: Gülnur Tokuç, Sema Anak
15:30 - 15:50 Eyvah Çocuğumun Burnu Kanıyor?
Konuşmacı: Ayşegül Ünüvar
15:50 - 16:10 Anemik Hastada Ayırıcı Tanı
Konuşmacı:
Serap Karaman
16:10 - 16:30 Batında Kitleye Yaklaşım
Konuşmacı: Deniz Tuğcu
16:30 - 17:15 Genel Pediatride Zor Vakalara Yaklaşım
Oturum Başkanları: Ayşe Kılıç, Mustafa Özçetin

Vaka Sunucuları: Ayşe Odacılar, Melih Civan
17:15 - 18:00 KAPANIŞ


20. Pediatri Hemşireliği Günleri Programı
10 Nisan 2019, Çarşamba

Saat B SALONU
08:00 - 08:30 Sözlü Bildiri Oturumu
Oturum Başkanları: Gülçin Bozkurt, Selvinaz Albayrak
Program için lütfen tıklayın.
08:30 - 09:00 Poster Bildiriler
Oturum Başkanları: Serap Balcı, Rabiye Güney
09:00 - 09:30 Çocuğun Sağlık Hakkı
Oturum Başkanı: Suzan Yıldız
Konuşmacı:
Güler Cimete
  Olgularla Bakım Uygulamaları
Oturum Başkanları: Serap Balcı, Şirin Kurt
09:30 - 10:00 Yenidoğanda Kısa Barsak Sendromu
Konuşmacı: Emel Kerem
10:00 - 10:30 Çocukta Hemolitik Üremik Sendrom
Konuşmacı: İsmihan Altınok
10:30 - 11:00 KAHVE ARASI
11:00 - 11:30 Hemşirelik Uygulamalarında Elektronik Kayıt Sistemlerinin Kullanımı
Oturum Başkanı: Gülçin Bozkurt
Konuşmacı: Çağrı Çövener Özçelik
  Acil Servise Başvuran Çocuğa Yaklaşım
Oturum Başkanları: Rabiye Güney, Tülay Yakut
11:30 - 12:00 Yabancı Cisim Aspirasyonu
Konuşmacı: Çağlar Büyük
12:00 - 12:30 Supraventriküler Taşikardi
Konuşmacı: Gamze Kaş
12:30 - 13:30 ÖĞLE YEMEĞİ
13:30 - 14:00 Toplumsal Bir Tehdit: Aşı Kararsızlığı
Oturum Başkanı: Suzan Yıldız
Konuşmacı: Gülçin Bozkurt
14:00 - 14:30 Akçaağaç Şurubu Hastalığı (MSUD) Olan Çocuğun Bakımı
Oturum Başkanı: Şehriban Aydın
Konuşmacı: Didem Kesen
14:30 - 15:00 KAHVE ARASI
  Adolesan Sorunlarına Yaklaşım
Oturum Başkanları: Güler Cimete, Çağrı Çövener Özçelik
15:00 - 15:30 Siber Zorbalık
Konuşmacı: Serap Balcı
15:30 - 16:00 Uyku Sorunları
Konuşmacı: Rabiye Güney
16:00 - 16:30 Preterm Bebeklere Masaj Yapalım mı?
Oturum Başkanı: Reyhan Paksoy
Konuşmacı: Selvinaz Albayrak
17:15 - 18:00 KAPANIŞ